Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Bylinné afrodiziakum

Dátum: 21.08.2023
Autor: Sered Inak
Bylinné afrodiziakum

Konzumovať sa môžu čerstvé aj sušené

Dnes bude (znovu) reč o našej žihľave, kráľovnej slovenských bylín. Kráľovnej preto, že má také neuveriteľné množstvo liečivých účinkov a dá sa využiť celá rastlinka, korene, stonky, listy aj plody teda semená.

Botanický názov je pŕhľava dvojdomá – má totiž ženské aj mužské planty. Semiačka však tvoria iba ženské rastliny, poznáte ich tak, že vždy vysia dolu, zatiaľ čo samčie kvietky stoja horizontálne ku stonke a netvoria semiačka. A práve semiačka majú afrodiziačné účinky.

Zberáme ich v neskorom lete, pred uschnutím (zelené, nie hnedé!) a pred mrazom.  Konzumovať sa môžu čerstvé aj sušené. Sušené potom skladujeme v uzatvárateľnej nádobe na tmavom mieste, aby vydržali celú zimu. Surové vás môžu trošičku popŕhliť, ale sušené semiačka nepŕhlia :)

Pŕhľavové semiačky obsahujú až 30% bielkovín, takže sú vhodnou náhradou proteínov pre vegánov. Hovorí sa im aj životabudič, nakoľko sú plné vitamínov a minerálov ako A, B-komplex, C, E, draslík, vápnik, horčík, zinok. Vedecký výskum (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6100552/) dokázal ich schopnosť deaktivovať patogénne baktérie, čiže pomáhajú nám bojovať proti infekciám. V ľudovej medicíne sa žihľava používa proti dne, artritíde, artróze aj reume. Semiačka sú vhodné pri rekonvalescencii, čistia krv, odhlieňujú, detoxikujú, podporujú imunitu, pomáhajú pri problémoch s plodnosťou (mnoho semien – obrovská plodnosť a hojnosť). Maminkám pomáhajú stimulovať tvorbu mlieka.

✿ Majú povzbudzujúci vplyv tak pri únave ako aj pri zníženej výkonnosti spôsobenaj stresom.
✿ Pri problémoch s prostatou.
✿ Pri zápaloch močových ciest
✿ Zápalových ochoreniach čriev (Morbus Chrono, Colitis ulcerosa).
✿ Pomáhajú upraviť hladinu krvného cukru.
✿ Podporujú funkciu pečene a žlčníka.
✿ Ako prevencia obličkových kameňov.
✿ vhodné pri vypadávaní vlasov, pre zdravú pokožku a zdravé nechty.

Žihľave sa nie náhodou vraví superpotravina. Okrem spomenutého obsahuje aj fytohormóny, esenciálne oleje či antioxidanty ako kys. linolová, ktorá je dôležitá pre krásnu kožu, vlasy a nechty.

Niektorí žihľave vravia „európsky ženšen“, pretože má podobné účinky ako antiaging (proti starnutiu).

Žihľava je tiež bohatý zdroj vlákniny. Na internete sa šíria správy o potenciálnej škodlivosti žihľavy kvôli vysokému obsahu kyseliny šťavelovej. Tieto tvrdenia nie sú potvrdené, nakoľko existuje množstvo ľudí konzumujúcich žihľavu 10 a viac rokov aj vo väčších množstvách bez akýchkoľvek nepriaznivých účinkov. Dá sa teda povedať, že je to vec individuálna, jednoducho začínajte po malých dávkach a pozorujte svoje telo, ako bude reagovať.

Využitie žihľavových semiačok je veľmi univerzálne, možno s nimi pripraviť sladké i slané pokrmy, keď ich pridáte do smoothie, kaše, ryže, cestovín, zemiakov, zeleniny alebo s mäsom, chutné sú na chlebe s maslom :) Môžete ich zmiešať s medom a jesť po lyžičke cez zimné obdobie, kedy vám dodá energiu.

ŽIHĽAVOVÉ PRALINKY

marcipán (mandle 50% a med 50%)

žihľavové semienka

mletý mak

horká čokoláda rozpustená na vodnom kúpeli

Zmiešame marcipán so žihľavovými semienkami a makom, vytvarujeme malé guľôčky a namočíme ich v rozpustenej čokoláde. Ukladáme na pečiaci papier a necháme čokoládu stvrdnúť.

ŽIHĽAVOVÁ SOĽ

15 PL sezam (biely, čierny), 5 PL žihľ. semiačka, 1 PL himalájska soľ

Soľ sa miešania ohrejeme na panvici. Pridáme semienka a stále miešame asi 3 minuty. Keď začnú pukať, odstavíme z panvice. Žihľavové semiačka neohrievame, iba primiešame, aby sa nezničili vitálne látky. Napokon celú zmes zomlieme na prášok.

Zaujímavosť

Žihľava je skutočná bylina hojnosti a silný networker – spojovateľ. Cez svoj koreňový systém komunikuje s rastlinami naokolo a to, čo sa manifestuje, je výsledok tejto spolupráce. Jej konzumácia v nás teda prebúdza schopnosť prepojiť sa a priniesť pre spoločnosť plody, ktoré sú potrebné a žiadané.

Zdroj odborných info: silaprozivot.com

Uvedené informácie neslúžia na lekárske účely a v žiadnom prípade nenahrádzajú lekárske vyšetrenie a liečbu.

Autor: Kristína Pažitná

Bylinkám sa venuje približne 17 rokov. Jej učiteľmi sú iní bylinkári, knihy, internet a experimenty na sebe samej. Príroda je jej učiteľka a medicína. Je aj inšpiráciou pri maľovaní.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.