Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Michal Bardiovský: Dobrá fotka? Emócia plus dobré svetlo

Dátum: 25.04.2024
Autor: Sered Inak
Michal Bardiovský: Dobrá fotka? Emócia plus dobré svetlo

Čím viac fotím, tým viac zisťujem, že som o fotení skoro nič nevedel

Michal, tvoje maľby sú vystavené nielen v Seredi, ale mohli sme ich spozorovať aj v televízii. S maľovaním si však nakoniec skončil. Kedy a prečo si sa rozhodol, že budeš radšej fotograf? 

S maľovaním či kresbou som úplne neskončil a asi ani neskončím. Sprevádza ma to s prestávkami takmer celý život. Momentálne sa síce tomu až tak aktívne nevenujem, ale verím že príde čas a zase niečo z mojej tvorby uvidíte. Teší ma, že to, čo ma baví a to, čo vytvorím, sa dostane aj ďalej a nezostane to len niekde založené.

Objektom tvojich fotografií bývajú najčastejšie ľudia. Prečo sa zameriavaš hlavne na ľudí?

Vždy ma bavila realistika a reálne veci, či zaujímaví ľudia. To bolo vidieť aj pri mojej tvorbe a to sa snažím teraz aj fotiť. Fotografom by som sa nenazýval, aj keď ma to potešilo a asi idem správnym smerom, keď sa vám fotografie páčia. Baví ma zachytiť aktuálny okamžik a ľudí v danom momente.

Kedy si sa začal venovať fotografovaniu?

Fotografii som sa okrajovo venoval dlhšie, ale čím viac fotím, tým viac zisťujem, že som o tom vtedy skoro nič nevedel. Vždy ma bavilo sa učiť a skúšať nové veci. Fotografia je momentálne môj koníček, v ktorom sa snažím čo najviac zdokonaliť. Vďaka patrí aj mojej polovičke, ktorá má s fotením viac skúsenosti a vie ma usmerniť.

 V akom prostredí sa ti fotí najlepšie?

Ja osobne najradšej fotím vonku, či už ľudí, architektúru alebo prírodu či zvieratá. Fotiť ma baví asi všetko a poteší ma, keď to, čo sa mi páči na pohľad, sa mi podarí aj pekne odfotiť.

 Čo si myslíš, čo musí mať dobrá fotografia?

Pre mňa dobrá fotka musí mať emóciu a keď je k tomu pekné svetlo tak to je ta správna kombinácia.

 Niečo osobne, ty sa rád fotíš?

Ja osobne sa nie až tak rád fotím, radšej som na tej druhej strane.

 Aká fotografia by pre teba znamenala zlatú medailu?

Mojím snom je odfotiť medveďa vo voľnej prírode, ale neviem či strach nie je silnejší ako túžba po tejto fotke a či sa mi to niekedy podarí.

 Tvoja rodina sa ti nesťažuje, že ich stále fotíš? Neotravuješ ich?

U nás doma je fotoaparát používaný takmer na dennej báze a je to naša povinná výbava na každej našej ceste. Baví nás zachytávať momenty v našom živote týmto spôsobom.

Ďakujem za rozhovor                                                                                        (red)